هیبت
هیبتفریدون پوررضا

«جشنواره موسیقی نواحی» بستر و فضای مناسبی برای ملاقات سالانه هنرمندان فراهم می‌کند

محمدرضا آزاده فر عنوان کرد: موسیقی نواحی در بطن زندگی مردم ایران است و قرار هم نیست که جایگاه آن از شهرها و روستاهایی که زادگاه این موسیقی به حساب می‌آید، جدا شود و به روی صحنه‌ها و سالن‌های اجرا کشیده شود.

او ادامه داد: در واقع جشنواره موسیقی نواحی ایران به نوعی فراهم کننده فضای ملاقات سالانه برای نوازندگان مناطق مختلف کشور است و بر این اساس قرار نیست جایگزین زندگی و پویایی موسیقی محلی در نقاط مختلف کشور شود.

او در ارزیابی خود درباره میزان حمایت‌ها از هنرمندان موسیقی اقوام  نیز بیان کرد: بنده معتقدم باید زیرساخت‌ها و امکانان سفر به نواحی مختلف ایران برای بهره‌مند شدن عموم مردم از شنیدن موسیقی و حرکات آیینی فراهم شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه هنر همچنین درباره چگونگی انتقال هنر و دانش نوازندگان موسیقی اقوام به نسل جدید نیز اظهار کرد: موسیقی با شنونده زنده است. اگر مردم بجای شرکت در اجراهای موسیقی سرگرم شبکه های مجازی باشند، مطمئناً موسیقی زنده که اساس موسیقی نواحی است رو به افول خواهد گذاشت.

محمدرضا آزاده فر در پایان در باره دلیل استقبال کمتر دانشجویان موسیقی از جشنواره موسیقی نواحی ایران نیز اظهار کرد: این موضوع یعنی توجه کمتر دانشجویان موسیقی به جشنواره موسیقی اقوام واقعیت دارد اما با تدابیری که در این دوره توسط دبیر محترم جشنواره جناب آقای صدری و با همکاری دانشگاه هنر اتفاق افتاده، قرار است تدابیر خوبی برای حضور دانشجویان رشته موسیقی در جشنواره موسیقی نواحی ایران اتفاق بیفتد که امیدوارم به طور قطع تحقق پیدا کند و تداوم داشته باشد.

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از تاریخ ١۶ تا ١٩ آبان ماه در شهر کرمان در گستره ملی و به صورت غیر رقابتی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

 

منبع: خبرگزاری مهر