هیبت
هیبتفریدون پوررضا

رنگین‌کمان موسیقی ایران در کرمان درخشید/ ادای احترام به سردار دل‌ها

دومین شب از جشنواره موسیقی نواحی ایران با ادای احترام به با سردار دل‌ها، حاج قاسم سلیمانی و ۱۰ اجرای صحنه‌ای در باغ موزه وزیری برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، دومین روز جشنواره در حالی کار خود را آغاز کرد که جمعی از هنرمندان حاضر در این رویداد صبح روز ۳۰ مهرماه به مزار سردار قاسم سلیمانی رفتند و‌ بر مزار ایشان فاتحه خواندند.

اما شامگاه جمعه (۳۰ مهرماه) باز هم ساز و آواز اقوام ایران با حضور علاقمندان موسیقی در باغ موزه وزیری کوک شد.

شعبان شعبان‌زاده چراغ شب دوم جشنواره را روشن کرد و سپس نوبت موسیقی کردی بود.

علیرضا میرخسروی (اتنوموزیکولوژ) پیش از این اجرا گفت: هم‌اکنون اجرایی از منطقه کردستان داریم در مقام حیرانی اجرا می‌کنند. ما در موسیقی ایران عاشقانه زیاد داریم و اینجا یک نمونه از آن را می‌بینیم.

او ادامه داد: در ایران فرهنگی، اقوام مختلفی داریم و وقتی از کردها صحبت می‌کنیم، حرف از یک استان نیست و در واقع حرف از یک قوم است. سپس گروه حسن یوسف‌خانی دقایقی حاضران را میهمان موسیقی کردی کرد.

در ادامه مراسم، فواد توحیدی (پژوهشگر موسیقی نواحی) از یکی از گروه‌های شرق کرمان دعوت کرد تا روی صحنه بیایند و پیش از حضور گروه یاسین شرفایی در سخنانی گفت: متاسفانه بخشی از موسیقی نواحی ایران در حال از دست رفتن است و متاسفانه کیبوردها گلوی موسیقی نواحی را گرفته‌اند.

او ادامه داد: به طور کلی منطقه شرق کرمان منطقه‌ای طلایی در موسیقی نواحی است چون سه تا ساز بی‌نظیر دارد. مثلا ساز «چو غرو» نظیرش در دنیا وجود ندارد و یا ساز دایره روده‌ای که مشخصا برای این منطقه است.

در ادامه مراسم، فرهاد نادری و عثمان زاهدی موسیق کردی، سیاچمانه اجرا کردند.

اما بخش دیگری از اجراهای شب دوم به اجرای موسیقی حوزه حرات اختصاص داشت و پیش از این اجرا فاروق رحمانی (پژوهشگر موسیقی نواحی ایران) با بیان اینکه موسیقی حوزه هرات به سمت موسیقی هندوستان رفتند، گفت: ما در استان سیستان و‌ بلوچستان افغان‌های زیادی داریم که ساکن منطقه هستند و حتی خیلی‌وقت‌ها بلوچ و افغان با هم ازدواج کرده‌اند برای همین در منطقه‌ای مثل زاهدان موسیقی ترکیبی می‌بینید.

سپس غلام‌سخی رسولی اجرایش را روی صحنه برد.

سپس نوبت خوزستان رسید و فواد توحیدی توضیح داد: موسیقی خوزستان، موسیقی بسیار متنوعی است. موسیقی امروز، اجرای گروه «میسان» است که عرب هستند و موسیقی بداهه‌ای اجرا میکنند.

این گروع نیز به سرپرستی مهدی سواری روی صحنه رفت.

در ادامه مراسم، علیرضا میرخسروی در سخنانی گفت: وقتی صحبت از اصالت می‌کنیم، در واقع سنت بخشی از اصالت است. اینجا موسیقی اصیل می‌بینیم و سلسله قطعاتی که یک رقص میسازند. سپس محمد آزادی با گروهش روی صحنه آمد.

در بخش دیگری از مراسم نوید وزیری (اتنوموزیکولوژ) از وحید میری دعوت کرد که قطعاتی از موسیقی مرکز و شرق مازندران اجرا کند.

کریم بیانی‌منش از کرمان نیز به همراه گروهش قطعاتی را اجرا کرد و در نهایت دومین شب از اجراهای جشنواره با سرنای احسان عبدی‌پور از لرستان به پایان رسید که اجرا با استقبال زیادی از سوی مخاطبان همراه بود.