هیبت
هیبتفریدون پوررضا

شورای علمی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی معرفی شد

دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران اعضای شورای علمی این دوره جشنواره را معرفی کرد.

احمد صدری، دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران گفت: منصوره ثابت‌زاده، هوشنگ جاوید، محمدعلی مرآتی، دامون شش‌بلوکی و فؤاد توحیدی اعضای شورای علمی این دوره جشنواره هستند.

صدری در ادامه گفت: در چند دوره اخیر جشنواره سعی شد که ضمن توجه به جایگاه حرفه‌ای و هنری گروه‌ها، زمینه حضور گروه‌های متعدد و جدید در هر دوره فراهم شود و تنوع گروه‌ها از مناطق کشور نیز مورد توجه قرار گرفته است. همچنین این رویکرد درباره تم جشنواره نیز در این چند دوره مدنظر بوده است و هر دوره یک تم که با موسیقی نواحی پیوند دارد در نظر گرفته شده است تا ضمن تمرکز بر آن تم، فرصتی برای حضور گروه‌های متناسب با تم در هر دوره فراهم شود.

دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران افزود: در زمینه استفاده از نظرات پژوهشگران موسیقی نواحی نیز در چهار دوره اخیر سعی شده است زمینه حضور پژوهشگران مختف و نگاه‌های متفاوت فراهم شود و در هر دوره شورای علمی جشنواره تغییراتی داشته است تا تنوع در شورای علمی و حضور و نظرات پژوهشگران نیز محقق شود. بنابراین شورای علمی هر دوره جشنواره که از پژوهشگران شاخص موسیقی نواحی هستند، با حضور و نظرات خود در کیفیت جشنواره نقش مؤثری داشته‌اند و برای تنوع نظرات شورای علمی در هر دوره و متناسب با تم، شورا تعیین شده است. اعضای شورا در این دوره نیز از پژوهشگران نسل های مختلف موسیقی نواحی هستند که در فضای دانشگاهی و یا پژوهش‌های میدانی فعالیت دارند.

هوشنگ جاوید متولد ۱۳۳۸ تهران، پژوهشگر موسیقی نواحی و آیینی ایران است. جاوید از شاگردان سیدابوالقاسم انجوی شیرازی بنیان‌گذار مکتب مرکز فرهنگ مردم ایران در صدا و سیما بود و از پژوهشگران موسیقی نواحی ایران است که پژوهش‌های متعددی در موسیقی نواحی داشته و جشنواره‌های مختلف موسیقی نواحی و آیینی را بنیان گذاشته است.

منصوره ثابت‌زاده: پژوهشگر ادبیات فارسی و موسیقی و دارای دکترای رشته زبان وادبیات فارسی از دانشگاه آزاد اسلامی است. از سال 1358 تحقیق در مبانی حرکتی اقوام ایرانی را آغاز کرد و به آموختن موسیقی سنتی ایرانی پرداخت و تئوری موسیقی غربی و آواز کلاسیک را نیز فراگرفت. ثابت‌زاده پژوهش‌هایی در موسیقی نواحی ایران انجام داده و به پژوهش و تدوین نخستین فرهنگنامه موسیقی‌های جشنی اقوام ایرانی نیز پرداخته است.

محمدعلی مراتی: نوازنده کمانچه و آهنگساز متولد 1351 کرمانشاه دارای کارشناسی ارشد موزیکولوژی از دانشگاه مارسی فرانسه و دکترای اتنوموزیکولوژی از دانشگاه پاریس است که برای پایان‌نامه دکترای خود درباره فرم‌های فوندامونتال در موسیقی کردی پژوهش کرد. مرآتی نوازنده تخصصی ساز کمانچه است و به نواختن سازهای تنبور، سه‌تار و دف نیز آشنایی دارد. مرآتی تاکنون کنسرت‌های پژوهشی متعددی برگزار کرده و مقالاتی را در کنفرانس‌های پژوهشی و علمی موسیقی ارائه کرده است.

فؤاد توحیدی: متولد 1350 در کرمان، از کودکی موسیقی را آموخته و در سال 65 گروه موسیقی ارفع را بنیان نهاده که با این گروه اجراهای زیادی در خارج از کشور تاکنون داشته است. توحیدی پژوهش‌ها و مطالعاتی نیز درباره موسیقی نواحی دارد.

دامون شش‌بلوکی: نوازنده و پژوهشگر موسیقی نواحی ایران است که پژوهش‌هایی را درباره فرهنگ و موسیقی قشقایی انجام داده و درباره موسیقی نواحی فیلم مستند نیز ساخته است.