هیبت
هیبتفریدون پوررضا

مدیرکل دفتر موسیقی مطرح کرد؛موسیقی اقوام فراگیر ترین مولفه هویت اجتماعی و ارمغان آورنده وحدت

امیرحسین سمیعی مدیرکل دفتر موسیقی ضمن تماشای اجراهای شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، موسیقی اقوام را فراگیر ترین مولفه هویت اجتماعی دانست که در عین کثرت، وحدت را به ارمغان می آورد.

به گزارش ستاد خبری شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، امیر حسین سمیعی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از تماشای اجراهای سومین شب این رویداد ملی دراین زمینه اظهار داشت: موسیقی اقوام، فراگیر ترین مولفه هویت اجتماعی ما است و در عین کثرت وحدت را برای ما به ارمغان می آورد. وی افزود: موسیقی که از دیرباز درلایه های زیرین فرهنگی ما جریان داشته است همچون آداب و رسوم ما به یکدیگرمتصل هستند و ازهم وام می گیرند.

مدیرکل دفتر موسیقی می گوید: مردم ما با موسیقی اقوام ایران مأنوس و آشنا هستند و شاهد هستیم در این جشنواره اجرای هنرمندان بزرگ موسیقی اقوام ایران، حس وحدت و همدلی را در مردم عزیز ما تقویت کرد. حتی برای عزیزانی که شاید اصالتا بزرگ شده منطقه ای دیگر باشند اما موسیقی لرستان را به خوبی می شناسند ویا با موسیقی جنوب آشنا هستند و سرزندگی و پویایی موسیقی شمال کشور را به خوبی درک می کنند و از آن لذت می برند. موسیقی محلی از کودکی در لحظه لحظه زندگی ما جریان داشته است و به نوعی می توانیم بگوییم موسیقی اقوام ایران زیرساختی ترین موسیقی ما است و بایستی تلاش کنیم که این موسیقی بیش از پیش در لایه های اصلی شنیداری مردم تزریق شود.

سمیعی اظهار کرد: برخی دوستان براین تصورند به دلیل اینکه موسیقی اقوام موسیقی بکری است بنابراین ضرورت دارد در مجموعه یا موقعیت خاصی شنیده شود اما اساسا اینگونه نیست و این گونه موسیقی در شادی و غم و در مناسک و آیین های ما نقش داشته است، مانند آیین های عزاداری و یا مجالس شادمانی و بطور کل درهر کجا که فرهنگ عامه ما نقش داشته این موسیقی سرآمده بوده است. مدیرکل دفتر موسیقی در پایان خاطرنشان کرد: تلاش ما این است موسیقی نواحی ایران بیش از پیش در حوزه شنیداری مردم نقش گسترده تر و موثرتری را ایفا کند چرا که این موسیقی ریشه در سنت های ما دارد. در زندگی مدرن، ابزارهای دیجیتال و فضای مجازی، ما را هر روز از واقعیات زندگی دور می کنند، بنابراین بایستی به باورها، هویت ملی و اعتقادی مان توجه بیشتری داشته باشیم.
مرحله ملی شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از ۱۶ تا ۱۸ دی‌ماه به دبیری دکتر محمدعلی مرآتی و در یک گستره ملی به‌ همت دفترموسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران و با مشارکت بنیاد رودکی برگزار شد و ۱۹ دی‌ماه نیز تالار رودکی میزبان آیین اختتامیه این رویداد ملی خواهد بود.انتهای پیام/