هیبت
هیبتفریدون پوررضا

پیام معاون امور هنری وزارت فرهنگ به پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران

محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیام داد.

به گزارش ستاد خبری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، در پیام محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی آمده است:

به نام خدا

ناله سرنا و تهدید دهل 

چیزکی ماند بدان ناقور کل

پس حکیمان گفته اند این لحنها 

از دوار چرخ بگرفتیم ما

بانگ گردشهای چرخست این که خلق

می سرایندش به طنبور و به حلق

(مثنوی معنوی، دفتر چهارم)

تنوع و دیرینه‌گی فرهنگ و هنر در کشور عزیزمان ضمن بیان رهیافت خواسته های یک ملت، همواره حافظ هویت دیرپای ملی و پیشینه‌یپیوند خورده با فرازهای تعالی بخش آیینی است که نشانگر استحکام بنیان های فرهنگی و هنری این مرز و بوم است.

موسیقی نواحی ایران با کلام و نغمه و نوای جان‌بخش خود بعنوان موسیقی اصیل و ریشه دار میعادگاه اندیشه و ذوق، آمیخته با زیستاجتماعی و تفکری این سرزمین و سلوک اقوام است که در لایه‌ها و سطوح مختلف آن می‌توان اصالت، معرفت و معنویت را به گوش جانشنید و از نغمات روح بخش آن بهره‌ای کامل برد.

از این منظر موسیقی نواحی، این میراث ناملموس بعنوان گنجینه ای توانمند و سفیری گویا  در گذر زمان همواره بیانگر وحدت، برادری وبرابری اقوام پیشینه‌دار ایرانی در عرصه ملی و بین المللی  بوده است که حفظ آن و توجه به سنت‌ها و آیین‌های ملی و بومی، خطر بحرانهویت را زایل و به پایداری استقلال فرهنگی کمک می‌کند.

برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران، این رویداد هویت‌بخش و انسجام‌آفرین بیانگر بخش کوچکی از دامنه وسیع موسیقی اقواممختلف ایران اسلامی است که تلاش دارد با پاسداشت و معرفی ابعاد و ظرفیت‌های بکر و وسیع این نوع موسیقی برای مخاطبان امروزنواها و نغمه‌هایی برآمده از نای و نفیری زلال و صمیمی و پنجه‌هایی سحرآفرین و مایه ساز که نسل به نسل و سینه‌به‌سینه، با عشق وپایمردی پیشکسوتان، حفظ و منتقل گردیده را هرساله در این میعادگاه به گوش مشتاقان و مخاطبانش برساند.

همچنین میزبانی استان گلستان از پانزدهمین دوره برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران باتوجه به حضور اقوام مختلف در ساختارجمعیتی و ویژگـی هـای قـومی و مذهبی آن، ضمن بهره مندی از جغرافیـا و اقلیم منحصـر به فرد نیز می تواند نگارگر افقهای روشن وگامی مؤثر و به یادماندنی در راستای ترغیب و تحقق افق های پیش روی این درخت تناور فرهنگ و هنر باشد.

اینجانب تلاش تمامی هنرمندان، دست اندرکاران فعال و زحمتکش و حاضران در صحن این رویداد بزرگ موسیقایی را ارج نهاده و ازخداوند متعال، توفیق دست‌یابی به اهداف والای جشنواره و تداوم و تعالی این رویداد بزرگ هنری را مسألت دارم.

محمود سالاری

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی