هیبت
هیبتفریدون پوررضا

گزارش دومین شب از جشنواره موسیقی نواحی ایران/استاد حسین ولی‌نژاد در مدح پیامبر نواخت

دومین شب از پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در حالی کار خود را آغاز کرد که «آبادون‌خوانی» بانوان کرمانی به آن حال وهوای دیگری بخشید.

به گزارش ستاد خبری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، تالار فخرالدین اسعد گرگانی شامگاه ۲۴ آبان‌ماه بار دیگر میزبانعلاقمندان موسیقی اقوام بود؛ اجرایی که با میزبان ۱۴ ساله این رویداد یعنی هنرمندان کرمانی آغاز شد.

گروه «آبادون‌خوان» کرمان با اجرای خواهران رجائی‌نژاد اولین گروهی بود که روی صحنه رفت. طوطی، مهناز و شهناز رجائی‌نژاد کهاولین تجربه اجرای صحنه‌ای خود را پشت سر گذاشتند، بخش عمده اجرای خود را به آوازهایی که در عروسی‌های محلی خوانده می‌شونداختصاص دادند و آنها را به صورت همخوانی اجرا کردند. مضمون قطعات این گروه مربوط به سالیان بسیار دور است که از قدیم توسطبزرگترها در مجالس عروسی خوانده می‌شده و‌ سینه به سینه نقل شده است.

پس از آن، نوبت موسیقی کردی بود و موسیقی فولک کردی توسط گروهی از سنندج حال و‌ هوای متفاوتی به سالن بخشید. فرید رحیمی(خواننده و سرپرست گروه) پیش از اجرای گروه در سخنان کوتاهی گفت: آنچه هم‌اکنون برایتا اجرا می‌کنم، مقام بسیار قدیمی کردیمحسوب می‌شود. آنچه که می‌خوانم یکی از بندهای موسیقی کردی  بنام «گُلی» هست که در مایه حجاز اجرا می‌شود و آن را در یک فرمقدیمی برایتان می‌خوانم.

اجرای «حیران» و یک ملودی شاد بخش دیگری از این برنامه بود.

عارف طهماسبی (نرمه‌نی) و محمد عباسی (دف و تنبک) نیز این اجرا را همراهی کردند.

علی احمدی از کرمانشاه برای اجرای مور لکی به روی صحنه آمد تا چند آوای باستانی سرزمین کهن ایران را اجرا کند.

پس از آن نوبت گروه علی آباد کتول بود که مخاطبان را میهمان موسیقی کتولی کند. علی‌اکبر اصلانی کتولی (آواز) به همراه نعمتاصلانی کتولی (نی) قطعات «هوایی»، «راسته‌مقام» و «کله‌کش» را اجرا کردند.

بخشی دیگری از این برنامه با حضور بخشی حسین ولی‌نژاد (دوتار نواز مطرح شمال خراسان) بر روی صحنه همراه بود. او اجرایش رابا صلوات بر پیامبر اکرم(ص) آغاز کرد و در مدح ایشان قطعه‌ای نواخت.

سپس گروه‌نوازی آغاز شد و گروه بخشی با اجرای محمد علی‌آبادی و شایان علیزاده او را همراهی کردند. اجرای قطعات «نوایی»،«شاخ‌عطایی» و «هرایی» با استقبال مخاطبان همراه شد.

در نهایت گروه سرنا و‌ دهل کرمانشاه روی صحنه آمدند. استاد نوخاص صیادی (دهل) و اردشیر طهماسبی (سرنا) قطعات شادی رابرای مخاطبان اجرا کردند تا دومین شب از اجراهای جشنواره به پایان برسد.